wtorek, 19 sierpnia 2014

sab simplex kontra Espumisan, Bobotic, Infacol, Gastrosil, Lefax - obalam mity

  W poszukiwaniu rozwiązania problemu kolki niemowlęcej u swojej 10-dniowej córki przebrnąłem przez wiele postów na forach dla mam. W wielu postach w roli głównej występował sab simplex przedstawiany jako cudowny środek na kolki niemowlęce. Niestety okazało się, że ów środek nie jest zarejestrowanym lekiem w Polsce w związku z tym nie jest dostępny w polskich aptekach -. nie wiedzieć czemu nie mam zaufania do zakupów leków przez internet więc postanowiłem poszukać zamiennika sab simplexu, który można nabyć bez problemu w polskich aptekach.
Znalazłem ich kilka: Espumisan, Bobotic, Infacol, Gastrosil. Okazuje się jednak, że z jakiś powodów zamienniki te są mniej skuteczne by nie powiedzieć nieskuteczne w porównaniu z cudownym sab simplexem.
 Informacje te wprawiły mnie w zdumienie, ponieważ w każdym z tych leków substancją czynną jest  Symetykon . 
Przyszedł czas na przyjrzenie się dawkowaniu i zawartości substancji czynnej w jednej dawce.

Zaczynamy:

sab simplex krople

Producent Pfizer Deutschland GmbH
zawartość Symetyconu 69,19 mg/ml)
dawkowanie Kleinkindern werden 15 Tropfen sab simplex ® (0,6 ml) zu oder nach den Mahlzeiten verabreicht. Bei Bedarf können auch vor dem Schlafengehen noch 15 Tropfen verabreicht werden.
Czyli przed/razem/po posiłku 15 kropli sab simplex czyli 0.6ml czyli skoro w 1 ml jest 69.19 mg Symetyconu to daje nam 0.6x69.19=41.514 mg  Symetconu w jednej dawce do każdego posiłku.
( zródło http://www.sab-simplex.de/sab-simplex/blaehungen-bei-kindern-und-erwachsenen.htm )

Następnym lekiem , który wziąłem pod lupę był Espumisan, który jest dostępny w aptekach polskich jak i niemieckich.

Espumisan krople

Producent BERLIN-CHEMIE AG Deutschland
zawartość Symetyconu w Espumisnie dostępnym w polskich aptekach 40 mg/ml
zawartość Symetyconu w Espumisnie dostępnym w niemieckich aptekach 40 mg/ml źródło:
http://www.medipreis.de/abbildungen/650/Espumisan-Emulsion-30-ml-Berlin-Chemie-AG-06890466.jpg
Czyli zawartość Symetyconu w Esputiconie dostępnego w polskich i niemieckich aptekach jest taka sama.

dawkowanie Espumisanu dostępnego w polskich aptekach: 1 ml–2 ml (25–50kropli), co odpowiada 40-80 mg symetykonu, na dobę w 2 (2 razy na dobę po 13-25 kropli) do 4 (4 razy na dobę po 6-13kropli) dawkach podzielonych; całkowita dawka dobowa nie większa niż 80
mg; lek ESPUMISAN należy dodać do butelki z mlekiem
lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią.
Czyli 40-80mg na dobę  w Espumisanie z polskich aptek w porównaniu do 41.514 mg  Symetykonu do każdego posiłku w przypadku sab simplexu. Różnica w zalecanych dawkach kolosalna! źródło:
http://www.espumisan.pl/wybierz-espumisan/espumisan-krople/jak-stosowac/

Przyjrzyjmy się teraz dawkowaniu Espumisanowi z niemieckich aptek (przypominam, że ma taką samą ilość Symetykonu jak ten z polskich aptek)
dawkowanie Espumisanu z niemieckich aptek: Je 25 Tropfen (entsprechend 1 ml) in die Flaschennahrung bzw. vor oder nach dem Stillen. Cóż za niespodzianka!!! 25 kropli czyli 1 ml czyli 40mg Symetykonu do kazdego posiłku!!! źródło:
http://www.espumisan.de/content/download/325/512737/file/Espumisan+Emulsion_GI-0213.pdf

Kupując Espumisan w Polsce i stosując go ściśle wg załączonej ulotki nasze dziecko przyjmuje maksymalnie 80mg Symetykonu na dobę!!! 
Jadąc z naszym dzieckiem do Berlina (o cholera! zapomnieliśmy Espumisanu) kupując tenże sam Espumisan w niemieckiej aptece i stosując się ściśle do załączonej ulotki nasze dziecko przyjmie 40 mg Symetyconu do każdego posiłku (200mg do 240mg dziennie!!!) czyli tyle ile przyjęłoby  Symetyconu przy zastosowaniu sab simplexu.

To nie sab simplex jest cudownym lekiem ale dawkowanie leków zawierających tą samą substancje czynną dostępnych w polskich aptekach jest dużo niższe . 
Najlepszym przykładem jest Espumisan dostępny tak w polskich jak i niemieckich aptekach i mający taką samą ilość substancji czynnej w 1ml. Jednak jego dawkowanie z przyczyn mi nie znanych jest w Polsce zdecydowanie mniejsze.

Warto podkreślić, że w przypadku Bobotic Forte to dawkowanie a nie zawartość Symetyconu w 1 ml  jest mniejsze.  Bobotic Forte, w  1 ml płynu zawiera 135 mg symetykonu czyli 2xwięcej niż sab simplex jednak zalecana dawka to  3 krople (20 mg symetykonu) przed, w trakcie lub po każdym posiłku czyli 2x mniej niż sab simplex)

Kolejny lek z niemieckich aptek - Lefax produkowany przez koncern Bayer a w Polsce niedostępny. Zawartość Symetykonu w 1ml to 40mg a dawkowanie to 1 lub 2 naciśnięcia pompki do każdego posiłku przy czym 2 naciśnięcia pompki to 1ml.
Kupując sab simplex, espumisan, Lefax w Niemczech i stosując się do zalecanego dawkowania dostarczamy naszemu dziecku do każdego posiłku 40mg Symetykonu mimo jego różnej zawartości w 1 ml.

Mam nadzieję, że jasnym stało się dla wszystkich czemu sab simplex jest "lepszy" od zamienników dostępnych w polskich aptekach.

Pijąc na raz 6 litrów wody zrobilibyśmy sobie krzywdę choć szklanka wody w sam raz zaspokoiłaby nasze pragnienie a naparstek spowodowałby tylko rozdrażnienie. Z jakiś powodów Niemcy mogą gasić pragnienie szklanką wody nam musi wystarczyć naparstek.

Mała uwaga na koniec. W jednym z postów znalazłem informację, że np. Infacol u czyjegoś dziecka spowodował reakcję alergiczną w postaci wysypki. Podsumowanie było takie: "Infacol jest do dupy zmieniliśmy na Bobotic i jest super" Pamiętajmy o jednym, w każdym z leków na kolkę zawierających jako substancję czynną Symetykon są różne substancje dodatkowe (słodzące, wypełniające, konserwujące itp), które nie wpływają na działanie przeciw kolce ale może się okazać, że nie są tolerowane przez nasze dziecko.

Aktualizacja 1

Zajrzałem dziś jak jest dawkowany Espumisan w Czechach:

Lahvičku je třeba držesvisle, otvorem kapátksměřujícím dolů25 kapek odpovídá 1ml (což odpovídá 100 mg simeticonu).
510 kapek se dá do každé
lahvičky s kojeneckou výživou
nebo se podá kojenci malou
lžičkou bezprostředně před každým kojením

W skrócie po naszemu dziecko dostaje od 20mg do 40mg Symetykonu do każdego posiłku - czyli dawkowanie jak w Niemczech.
żródło: http://www.espumisan.cz/content/download/2289/14202/file/PIL_Espumisan%20kapky%20100%20mg_ml.pdf
                                                                    


                                                        Tata

87 komentarzy:

 1. stary jestes wielki.
  Reasumując żeby infacol działał tak samo jak sab simplex trzeba podać 2 pełne pipety przed każdym posiłkiem (pipeta to ten zakraplacz w nakrętce. 1 pipeta = 0,5ml = 20mg symetykonu)

  OdpowiedzUsuń
 2. 26.04.2015 - espumisan 100mg/1ml kupiony w Polsce ma już zalecane dawkowanie jak ten w Czechach: 5-10 kropli na posiłek, czyli 20-40mg symetyconu. Nie wiem jak w innych lekach / espumisanie 40mg/ml.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis - szacun, że autorowi chciało się to wszystko wyliczać. Mój 8-tygodniowy syn nie ma już kolek ale męczą go wzdęcia i tak zakraplam mu ten espumisan byle tylko nie przekroczyć dziennej dawki. Pomagać pomaga, ale jak pierwszy raz nie doczytałam i dałam więcej to pomogło mu bardziej... Ten wpis uzmysłowił mi, że nie ma co się tak szczypać. Typ bardziej, że podobno symetykon nie wchłania się do organizmu, więc trudno żeby mógł mu zaszkodzić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomocny post;). ja rowniez spinalam sie i wyliczalam ile juz podalam kropelek boboticu. Teraz juz bedzie luzik;)
  Choc roznica miedzy polskimi a niemieckimi brzuszkami jest intrygujaca. Moze kiedys Pan Tata rozwiaze i te zagadke;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dostępny w Polsce jest również Espumisan 100 w kroplach dla dzieci. Mniejsza ilość kropli a ta sama dawka substancji czynnej

  OdpowiedzUsuń
 6. Tatusiu nameczyles sie :) prosze powiedzcie czy podajecie wieksze dawki ww. lekow Waszym niemowlaczkom stosujac sie do ulotek niemieckich,czy zachowujecie dawkowanie wg polskich wskazan? Ktos konsultowal sprawe przekroczenia dawki z pediatra?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otrzymaliśmy informację od naszej Neonatolog, że espumisanu i podobnych leków z niemiec czy innych miejsc nie da się przedawować

   Usuń
 7. Ja też swojego czasu postanowiłam sprawdzić dawkowanie Sab a Bobotic i doszłam do tych samych wniosków. Bobotic Forte ma moim zdaniem przewagę nad Sab ponieważ w mniejszej ilości kropel możesz podać taką samą ilość Symetyconu, a mniej substancji dodatkowych, które w przeciwieństwie do Symetyconu wchłaniają się do organizmu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tu nie chodzi tylko o zawartość symeticonu, ale również substancje pomocnicze, które w przypadku sab simplexu są jednak najlepsze. W przypadku espumisanu bąbelki powietrza są rozbijane w jelitach i czy producent określił co się z tymi bąbekkami dzieje, co potwierdził mój lekarz. Mój syn, niezależnie od ilości podanego espumisanu, czy w dawce polskiej czy niemieckiej, nie szedł na ten lek. Infacol też nie działał. Sprowadziłam sab simplex i dopieto on pomógł. Czyli róźnica między tymi specyfikami jest, zwłaszcza, że sab simplex podaję w mniejszej dawce niż zaleca producent. Na jednym z forum przeczytałam, że ważne są też substancje pomocnicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mogę się zgodzić z zachwalaniem substancji pomocniczych jako tych odgrywających role w skuteczności. Na farmakologii podczas studiowania było jasno powiedziane, że substancje pomocnicze z założenia nie mogą ingerować w skuteczność leku, a jedynie służą dla przykładu do nadania właściwości oragnoleptycznych (smak, zapach itd),decydują o postaci leku (zawiesina, tabletka itd) ale nie decyduje to o skuteczności substancji leczniczej bo jak np. barwik, zagęstnik, aromat lub chociażby konserwant miałby decydować o efekcie leczenia.
   /M

   Usuń
  2. Na tych samych studiach powinni byli też nauczyć różnicy między lekiem, suplementem i wyrobem medycznym oraz tego, że o prawdziwych zamiennikach i wymogach im stawianych mówimy tylko w przypadku leków. Pozdrawia technik farmaceutyczny :)

   Usuń
  3. Ale super Simplus ma jeszcze dimeticon i coś jeszcze więc ten podstawowy skład ma inny....

   Usuń
 9. Zanim natknąłem się na ten post doszedłem do tych samych wniosków jak autor artykułu - mała dygresja - do takich wniosków mógł dojść tylko logicznie myślący ojciec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako logicznie myśląca matka też doszłam do takich wniosków, trochę niesprawiedliwe jest więc sformułowanie"tylko ojciec" 😉

   Usuń
 10. Więcej informacji niż u lekarza bardzo pomocna z kolka
  ,Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 11. Więcej informacji niż u lekarza bardzo pomocna z kolka
  ,Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 12. Więcej informacji niż u lekarza bardzo pomocna z kolka
  ,Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 13. Wielkie dzięki za wkład pracy oraz za to ,że się podzieliłeś tymi informacjami :)
  Pozdrawiam świeżo upieczony Tata

  OdpowiedzUsuń
 14. z całym szacunkiem dla Autora, to jednak komentarze typu "Jesteś Wielki" osłabiają mnie. Dlaczego? Jakiej matematyki i lenistwa uczą w szkołach, skoro rodzicom się nie chce czytać ulotek farmakologicznych i przeprowadzać wyliczeń stosunków zawartości tych lekarstw. Sabsimplex podawany przez nas 5 lat temu już dało mi do myślenia czym różni się Bobotic od SS i dawkowanie było kluczową sprawą w skuteczności. Szkoda, że brakuje opinii lekarzy, ale z drugie strony opłacani przez firmy farmakologiczne i tak nie będą bezstronni. Tak czy siak Autor wyjął mi z ust to, o czym 5 lat temu myślałem a On tu opisał. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 15. mam pytanie odnośnie wieku dziecka, czemu Espumisan jest o 1 miesiąca a Infacol od urodzenia???

  OdpowiedzUsuń
 16. Wioleto - semantyka... "od pierwszego miesiąca" to to samo co "od urodzenia". Co innego "po pierwszym miesiącu", co oznacza "od pierwszego dnia drugiego miesiąca życia".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualnie na Espumisanie jest napisane "Niemowlęta powyżej 1 miesiąca życia" na niemieckim jest dawkowanie dla niemowląt.

   Usuń
  2. Przez pierwszy miesiąc mówimy o noworodku, niemowlakiem jest dopiero po ukończeniu miesiąca (lub 30 dni, dokładnie nie pamiętam)

   Usuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 19. https://www.facebook.com/SAB-Simplex-188623041483681/

  OdpowiedzUsuń
 20. Gratuluję świetnego wpisu :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam,

  Niestety nie jest prawdą to o czym autor pisze.
  Już niejedna matka sprawdzała to co opisał autor.
  Zwiększały dawki polskich leków i nic to nie dawało, nic nie pomagało.
  SS jest najlepszy. Nie zwiększajcie dawek swojemu dziecku, tylko kupcie sprawdzany i skuteczny lek.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż za wnoszący do sprawy wpis... Niejedna Matka?! A może niedruga także ? Matematyka się kłania ale przecież wtedy stracisz klientów którym można sprzedac SS z 100% marżą prawda ?

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Witam, potwierdzam co napisała osoba powyżej, Panie Staszku. Na moje dziecko działał wyłącznie Sab Simplex. Przed nim próbowaliśmy Bobotic, Espumisan i mimo zwiększania dawek tak, aby ilość simeticonu była porównywalna z Sab Simplexem, niestety żaden z nich, oprócz ostatniego, nie działał.

   Nasza pani pediatra, która również ma małe dziecko zauważyła, że kombinacja simeticonu i substancji pomocniczych w Sab Simplexie jest widocznie tak skonstruowana, że mieszanka ta daje najlepsze efekty u wielu maluszków. Coś w tym musi być, bo do czasu zaaplikowania Sab Simplexu nasza malutka męczyła się okropnie.

   Usuń
 22. Witam, BARDZO PROSZE O ODPOWIEDZ, czy sab simplex pomoze takze na wzdecia ? moj miesieczny synek bardzo cierpi z tego powodu, prezy sie przy wzdeciach i placze praktycznie caly dzien. Nie wiem co robic, natknelam sie na informacje o tym leku i wlasnie chce zamowic ale nie wiem czy pomoze. PROSZE O ODPOWIEDZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas pomógł Debridat który jest na receptę.

   Usuń
  2. tak - to lek na kolkę oraz wzdęcia
   wyspana mama

   Usuń
 23. Ja stosowalam sab simplex u syna i niestety nie wiedzialam dokladnie jak dawkowac i pamietam ze zastosowalam go tak samo jak espumisan kilka kropli chyba do kazdego posilku nie pamietam dokladnie bo to bylo 4 lata temu i mojemu synkowi naprawde pomagalo przechodzil kolki duzo lzej moze jak stosowalabym dokladnie tak jak na ulotce to wcale by ich nie mial , a napewno espumisan nie pomagal nic. Teraz mam miesieczna corcie ma duzo mniejsze kolki wiecej wzdec i gazy i daje jej na to esputicon i duzo daje lezenie na brzuszku
  a dzis kupilam delicol i zaczelam stosowac tylko ze trzeba dawac przed kazdym karmieniem zobaczymy. A jak nie pomoze to tez zastanowie sie nad kupnem sab simplex bo naprawde dzialal a w sumie to nie wiedzialam ze mozna go dostac na internecie

  OdpowiedzUsuń
 24. Sab Simplex najlepszy - tylko te korporacje farmaceutyczne to takie pieniądze o których nam sie nie śniło - dlatego w polsce nie ma SS - bo ktoś inny by mniej zarobił

  OdpowiedzUsuń
 25. Jedna uwaga co do Bobotic Forte. Ten preparat nie jest sprzedawany jako lek, a jedynie preparat leczniczy. Nikt więc nie sprawdza prawdziwego stężenia simeticonu. Pijemy już 2gą buteleczkę. Zwiększyliśmy dawkowanie do tego odpowiadającemu w SabSimplex czyli 6 kropli. Nic nie pomogło.

  Poddaliśmy się i poprosiliśmy o kupienie Sab Simplex. Dzisiaj będzie podany pierwszy raz. Okaże się jutro.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja zmagałam się ze strasznymi kolkami u dziecka.czytam zawsze ulotki i stwierdziłam że symetykon to symetiycon. Stwierdziłam że nie będę kombinowac ze sprowadzaniem sab simplex, przeliczyłam dawki jak autor tekstu i podawałam tak jak niemieckim dzieciom zwiększone dawki espumisanu ( nie pomagał) bobotic forte to nawet doszlam do 10 kropli czyli około 65 ml symetykonu do każdego posiłku i też nie działał. Wbrew temu co podpowiadał mi rozum zakupiłam wreszcie sab simplex i co działa 15 kropli i działa. Nie wiem dlaczego niby to samo , ale działa. Jak macie ciężko z bobasem i nic nie działa to warto spróbować jednak ten sab simplex.

   Usuń
 26. Witam
  mam do odsprzedania oryginalny Sab Simplex 30ml firmy Pfizer
  mogę dołączyć rachunek zakupu z tego miesiąca (z apteki)

  Cena za sztukę 28zł
  przesyłka 10zł - polecony priorytet
  lub odbiór osobisty w Żorach
  dostawa w 24h

  kontak do mnie:
  793 502 009 (kontakt 24h)
  lub mailem:
  sab.simplex.polska@gmail.com

  jestem również na facebooku
  wpisz: sprzedam sab simplex
  https://www.facebook.com/Sprzedam-Krople-Sab-Simplex-1660291340926690/

  OdpowiedzUsuń
 27. Świetny artykuł, otwiera oczy na magiczny sab simplex ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Www.wyspanamama.pl
  I wszystko o SS

  OdpowiedzUsuń
 29. Wielkie brawa dla Autora!

  Bardzo racjonalny artykuł, zgadza się również z moim rozumowaniem i pewnie z rozumowaniem większości facetów! Tak trzymać!
  Sami też borykamy się z kolkami u naszej 2 miesięcznej córeczki. Zaczęliśmy od espumisanu w kropelkach z dawkowaniem stricte jak w ulotce i.. nic.. frustracja. Potem był Bobotic forte i też dawkowanie po 3 kropelki i też nic.. Po lekturze wielu postów na forach sięgnęliśmy po "cudowny" Sab Simplex, który ściągnęliśmy przez znajomych z Niemiec bo co jak co ale leku przez internet i to jeszcze dla kilkutygodniowego dziecka, nie odważyłbym się kupić. Stosując dawkowanie wg ulotki czyli 15 kropli SabSimplexu przed każdym karmieniem piersią (podawanie "po" zarzuciliśmy bo nasza Mała ulewa niemal po każdym posiłku, więc mieliśmy wrażenie, że ulewała wszystkie te kropelki)- również nie przyniosło rezultatu! Przyznam, że też przeliczyłem dawkowanie i doszedłem do podobnych wniosków co autor artykułu, ale nie odważyłem się sam zwiększyć dawkowania. Miałem wrażenie, że substancje pomocnicze i wszelkie inne składniki zawarte we wspomnianych lekach, wymagają jednak ostrożności i nie powinny być podawane w większej ilości niż zalecana. Dopiero lektura tego artykułu upewniła mnie w przekonaniu, że powinienem stosować większe dawki symetykonu. Jak dotąd najlepsze rezultaty przynosi podwojenie dawki Bobotic forte, czyli 6 kropelek odpowiadające 40mg symetykonu przed każdym karmieniem! Efekt jest i tak połowiczny, bo co prawda dziecko już nie płacze w niebogłosy, ale nadal jest niespokojne i wymaga zwiększonej uwagi od 21 do ok 1-2 w nocy, codziennie! Dodam, że do tematu kolek podeszliśmy nieco szerzej i wprowadziliśmy jeszcze dwa specyfiki: kropelki Delicol czyli enzym laktaza - wprowadzenie tego suplementu dało całkiem niezłe efekty (zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że wasz maluszek nie toleruje laktozy), oraz ProTectis Baby marki BioGaia - probiotyk. Prawda jest taka, że nieco eksperymentujemy sprawdzając co i w jakiej konfiguracji może pomóc. Komentarz naszego lek. pediatry: musicie jakoś przetrzymać ;)

  Jeszcze raz wyrazy szacunku dla autora artykułu i słowa wsparcia dla wszystkich nie-śpiących rodziców. Damy radę! :)

  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak czytam stwierdzenia typu:"(zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że wasz maluszek nie toleruje laktozy)" PRZERAŻAJĄ!
   Badanie kału na obecność laktozy to 9 zł. Ale po co skoro można od razu enzymem dziecko podlać.
   Nie wiem dlaczego pediatrzy nie przepisują tych badań z automatu.

   Szacunek dla autora. Coraz mniej jest osób czytających instrukcje :(

   Usuń
  2. Jak czytam stwierdzenia typu:"(zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że wasz maluszek nie toleruje laktozy)" PRZERAŻAJĄ!
   Badanie kału na obecność laktozy to 9 zł. Ale po co skoro można od razu enzymem dziecko podlać.
   Nie wiem dlaczego pediatrzy nie przepisują tych badań z automatu.

   Szacunek dla autora. Coraz mniej jest osób czytających instrukcje :(

   Usuń
 30. Mam pytanie czym sie roznia kropelki sab simpex od sab simplex tropfen?

  OdpowiedzUsuń
 31. Dzieki, jesteś bardzo pomocnym tatą

  OdpowiedzUsuń
 32. witam, jak tam posty w temacie Sab Simplex, od niedawna stosujemy u naszego "wcześniaka", jak na razie skutecznie lecz mamy wrażenie innych zachowań u dziecka i uzależnienia na lek... Czy Ktoś miał podobne doświadczenia z SS.

  OdpowiedzUsuń
 33. Sab simplex świetne bo jeszcze zawierają eneme a nasze polskie zamienniki nie

  OdpowiedzUsuń
 34. Sab simplex świetne bo jeszcze zawierają eneme a nasze polskie zamienniki nie

  OdpowiedzUsuń
 35. Przy córce 2 lata temu stosowalismy Espumisan wg ulotki i nie działał i dlatego kupiliśmy Sab Simplex, który przyniósł lekką ulgę. Też już wtedy zauważyłem różnicę jedynie w dawkowaniu. W tym tygodniu u naszego syna który ma 2 tygodnie pojawiła się ostra kolka i poleciałem do apteki i jedynie przez przypadek kupiłem Espumisan 100mg bo zwykłego 40mg nie było. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to dawkowanie gdzie teraz wystarczy 5-7 kropel i kolka znika jak ręką odjąć! Dlatego wszystkim polecam najpierw kupić Espumisan 100mg! Pozdrawiam Spokojny Tata i Szczęśliwy Syn

  OdpowiedzUsuń
 36. Jeszcze jedno. Wg ulotki Espumisan 100mg/1ml to 25 kropel, czyli dawkując 5-7 kropel podajemy 20-28mg substancji.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja chyba wypróbuje ten silniejszy Espumisan,bo tez mi ręce opadają,głowa peka i mam dosc komentarzy lekarzy " jaki fajny dzidziuś,przeciez bardzo ładnie przybiera na wadze...no to moze mleczko trzeba zmienić.." Zmieniałam kilka razy,po bebilonie pepti-była masakra,smierdzące bąki,ze mozna było oszalec i nie płacz tylko WRZASK.Enfamil-zaparcia potęzne.W koncu od tygodnia podaje Humane-wg.mniej najlżejsze mleko,w koncu sam sie zaczał wypróżniać,ale nadal ma akcje z prężeniem sie ,postekiwaniem-to w nocy,w dzien płacz...
  Analiza dokonana przez Pana Tatę-bardzo trafiona.Oczywiście,ze Espumisan podawany wg.ulotki kompletnie nic nie daje..Ja czasami zwiekszam dawke zamiast7-8 10 kropli podaje 17 ale nie po kazdym posiłku.
  Ktos wspomniał o Delicolu,owszem, moze jest niezły pod warunkiem,ze dzieciatko ma nietolerancje laktozy.W przypadku mojego synka,padło takie podejrzenie,ale po enfamilu bez laktozy zaczał robic kupki jak kamienie w kolorze zielonym do tego płaczac masakrycznie.Tych niektórych lekarzy to mozna udusić,co szkodziło,najpierw skierowac nas na odpowiednie badanie,czy aby na pewno dziecko ma nietolerancje laktozy.A tak zaparcia,płacz jeszcze wiekszy.
  w dzisiejszych czasach trzeba samemu byc lekarzem,nie ma wyjscia...

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam,

  Mam krople Sab Simplex od ciotki która mieszka w Austrii , aptekarka kazała podawać 7 kropli co 6 godzin a na ulotce polskiej jest 15 kropli

  OdpowiedzUsuń
 39. Pediatra naszego synka przepisal nam lek debridat, 5ml dziennie,sust czynna trimebutinum i tez nie daje rady. Dziecko placze i prezy sie. Sprobujemy wiekszych dawek esputikonu i napisze czybrzeczywiscie to pomaga. Dzieki autorowi textu pojawila sie nadzieja. Zobaczymy jak to bedzie wygladalo zapare dni. Pozdrawiam. Daniel

  OdpowiedzUsuń
 40. Przepraszam teraz dopiero zauwazylem ze esputikon zawiera dimeticonum a nie Symetycon. Mozna podawac miesiecznemu bobasowi espumisan?

  OdpowiedzUsuń
 41. Potwierdzam w stu procentach. Tato opisałaś to ,do czego doszłam przy kolkach u coreczki. Te dawki są jakimś paradoksem. U córki stosowakismy wszystkie krople i oczywiście niemiecki dzięki dawce były najlepsze. Choć prawda jest taka że na kolke nie ma cudownego lęku poprostu trzeba to jakoś przetrwać. mała meczyla się do końca 4 miesiąca i nic nie pomagało ani krople ani probiotyki ani leki. A najgorsze jest to że siedzę i pisze to po nocy z kolejnym kolkowym dzieckiem na rękach. Synek na dwa miesiące i przechodzimy dokładnie przez to samo. Jak gdybym miała deźawi. Ale wiem już dzisiaj jedno. będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu,mam to samo...moj szkrab ma 2,5 miesiaca a kolki nadal go mecza.Nie przespałam zadnej nocy,nawet te 4 godziny w ciagu sa teraz moim marzeniem.Moj pierwszy syn takze miał kolki,ale jemu przeszły juz w polowie drugiego miesiaca,a teraz nie ma tak łatwo.Pocieszam sie tak samo jak Ty,ze to nie będzie trwało wiecznie.

   Usuń
 42. U nas połozna srodowiskowa od razu powiedziala ze dawkowanie mozna zrobic razy 2, i to ze mała ma 14 dni to też nie jest problem. W aptece był tylko espumisan 40, 100 nie było, ewentualnym skutkiem przedawkowania jest biegunka, nasza corka ma problem z zrobieniem kupki wiec nie widze prblemu.
  już się brałem za podobną analizę dobrze ze to znalazłem. Dziekuję

  OdpowiedzUsuń
 43. Czytam i czytam i nie mogę się doczytać ile kropli powinnam podać espumisanu bądź boboticu?Proszę napiszcie jasno bo nie mam siły na kalkulacje:-(((

  OdpowiedzUsuń
 44. Jak dobrze, że trafiłam na Twój tekst :) już głupia miałam kupować sab simplex a tu wystarczy tylko dawkowanie espumisanu zmienić :) dzięki wielkie! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 45. Świetny referat zrobiłeś. Moim zdaniem najlepszy środek w Polsce to Bobotic forte. Dajesz dziecku po 6 kropelek przed karmieniem i kołki stają się łagodniejsze. Dziś 3 tygodniowa córeczka całkiem ładnie spała. Jeszcze raz dzięki za ten wywód o dawkowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 46. mam oba polecam bobotic. do tego kilka ml naparu z kminku

  OdpowiedzUsuń
 47. Ale czy można podawać Bobotic forte tak często? Bo przed każdym karmieniem to u nas średnio co 2 godziny! W nocy niewiele rzadziej. Wg. ulotki 3 krople nic nie dawały więc daję po 5 kropli, ale nie wiem czy tym małemu nie zaszkodzę? Mały ma 2,5 miesiąca. Wcześniej dawałam Espumisan 100, ale wydawało mi się, że za bardzo pobudza i aż przeczyszcza malucha i zmieniłam na Bobotic forte, ale teraz się zastanawiam czy możliwe jest żeby nie działał tak jak powinien? Przecież faktycznie chodzi chyba tylko o simeticon, a inne dodatki nie mają znaczenia. Czy się mylę?

  OdpowiedzUsuń
 48. Bobotic forte powinno podawać się tak jak sab simplex czyli do 240mg symetikonu dziennie. Wystarczy obliczyć ile razy dziennie karmi się dziecko i dostosować dawkowanie czytaj ilość kropelek mając na uwadze że 3 kropelki to 20mg symetikonu.

  OdpowiedzUsuń
 49. Jeśli chodzi o dawkowanie leków,to każdy kraj ma swoje normy, w jednym kraju danej substancji może być więcej w dobowej dawce, a w innym już większe. Z niektórych względów to może i dobrze, że w Polsce mamy wyśrubowane normy. Tylko zastanawia fakt, skąd się biorą te rozbieżności w określaniu tych norm

  OdpowiedzUsuń
 50. Tyle wyliczania, a przecież to nie działa - są badania http://szczepienie.blogspot.ru/2013/07/suplementy-szkodliwe-bezwartosciowe-nie.html

  OdpowiedzUsuń
 51. Sab simplex cxy naprawdę on tak działa cxy to tylko wyobraźnia rodziców ja też się mecze z 3 tyg synkiem z powodu kolek ale w naszym przypadku podzialal infacol a espumisan to gówno za przeproszeniem nie wiem po co on jest .

  OdpowiedzUsuń
 52. Witam. Podpisuję się pod wpisem autora wszystkimi łapkami. Mieliśmy ten sam problem przy pierwszym dziecku sześć lat temu. Oczywiście lekarz zalecił bobotic/espumisan, dawkowanie jak w instrukcji. Efektów ZERO. Po kolejnych nie przespanych dniach i nocach kolega polecił Sab Simplex. Jak wiemy, nie dopuszczony do obrotu w Polsce. Znalazłem lewizne po 50zł za sztukę i choć nie lubię takich rzeczy robić - kupiłem tą lewizne. Efekt? Zwalił z nóg. Zaczęliśmy spać jak ludzie, WSZYSCY. Ale.... kropelki szły jak woda.... co dwa tygodnie 50zl tylko na kropelki zaczęło być uciążliwe. Szybka lektura składu i dawkowania naprowadzila mnie na te same wnioski co autora. Dawka espumisanu po 9zl x 2. Efekt ten sam, koszty niższe i koniec z dopytywaniem czy kropelki już dojechały z Niemiec bo znowu zaczynamy lunatykowac. Od miesiąca mam w domu wczesniaka, przyszedł czas na kolki. Wstępne rozwiązanie już rysuje się na horyzoncie. Espumisan 100. Pozdrawiam powodzenia dla wszystkich cierpiących maluszków i ich rodzin:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie można kupić espumisam za 9 zl? Przecież to wydatek ponad 30 zl za bitelkę

   Usuń
 53. https://www.facebook.com/wyspanamama/
  JEŻELI MASZ PYTANIA
  O Sab Simplex, wątpliwości, bądź
  o Osanit na ząbkowanie
  Zadzwoń 793502009

  Wyspana MAMA

  OdpowiedzUsuń
 54. Kochani chciałem się podzielić swoimi sposbem na kolki - mieliśmy ten problem i po przeczytaniu kilkunastu forów doszliśmy do wniosku że najważniejsze jest dawkowanie - 40mg symetykonu do posiłku. Sab simplex - w życiu bym tego dziecku nie podał, dodatki w postaci benzoesanu sodu i aspartamu, powodują że włos na głowie się jeży. Z polskimi specyfikami jest trochę lepiej, ale wszystkie kropelki dla dzieci zawierają również sporo dodatków. Zacząłem szukać czystego symentykonu i znalazłem go w najzwyklejszych tabletkach Ulgix. Skład tego leku to żelatyna i barwnik w otoczce, a w środku symentykon (80mg) i... gliceryna. Nic więcej. Ściągnęliśmy zawartość tabletki przez strzykawkę z igłą, wycisnęliśmy z powrotem 7-8 kropel, (z tabletki wychodzi ok. 15) czyli połowę (40mg) i podaliśmy na łyżeczce z kilkoma kroplami mleka przed posiłkiem. Efekt - bekanie i bąki po piętnastu minutach i ulga dla dziecka. Po 3 tygodniach stosowania i stopniowym ograniczaniu podań, problem kolek przestał istnieć.

  OdpowiedzUsuń
 55. Moim dziewczynkom wczesniaczkom podawalam espumisan juz w szpitalu i to 10 kropli do kazdego karmienia wg zalecen lekarzy.Niestety nie bylo super efektow. Zakupilam sab simplex i po pierwszej dawce dziewczyny byly strasznie nadpobudliwe. Przestraszylam sie bo czytalam o apartamie jako dodatku do tego niemieckiego leku. Przestalam podawac. Gdy wrocilam do domu z dziecmi pewnego dnia siegnelam ponownie po sab simplex to byl 3 miesiac zycia dzieci. Okazal sie rewelacyjny, bez porownania z espumisanem. W koncu zadzialal cuda. Buteleczka sie skonczyla i powrocilam do espumisanu i nie bylo tak samo. A stosowalam tak samo duze dawki do kazdego karmienia. Probowalam tez bobotic ale nie pasuje mi kroplomierz, za gesty preparat i trudno leci z buteleczki. Nie wiem czy tak wszystkie maja ale to dla mnie minus jesli chodzi o bobotic.

  OdpowiedzUsuń
 56. U nas też był problem kolek, ale trafiłam na warsztaty "Mamo to ja" i tam był bardzo ciekawy wykład o kolkach i na szczcęście dowiedziałam się o Espumisan. No i juz jest lepiej!!

  OdpowiedzUsuń
 57. Wniosek: dawka powinna być skuteczna, a nie ogromna częstość jej stosowania... my używaliśmy Esputiconu, który jest polskim produktem i to bardzo skutecznym

  OdpowiedzUsuń
 58. Esputicon uważam za jeden z najlepszych preparatów z tego tez wzgledu, ze praktycznie nie ma żadnych dodatków ani konserwantów co w przypadku niemowląt ma kolosalne znaczenie. Nie ma sensu truc dziecka jakimiś Sab simplexami i espumisanami, gdzie obok substancji czynnej, która jest taka sama we wszystkich preparatach (symetykon/dimetikon) jest długa lista nieobojętnych dla zdrowia dziecka dodatków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety mojemu dziecku nic poza Sab Simplexem nie pomogło. Nie ma sensu podawać środków, które są nieskuteczne.

   Usuń
 59. Dokładnie, napisalas to co prosta różnica dlaczego ta sama substancja dziala inaczej. Niesamowite, że tyle osob zamawia te leki

  OdpowiedzUsuń
 60. Co za różnica czy infacol czy Espumisan. Miałam jedno i drugie :) O wiele istotniejsze jest wspomaganie w/w leków np. probiotykami dla niemowląt, Viburcolem, masażami. Często podanie samego Espumisanu nie wystarcza.

  OdpowiedzUsuń
 61. Bardzo dobry jest esputicon, głównie ze względu na skład. Tym powinniśmy się kierować a nie tylko nazwą. Same zobaczcie i porównajcie ile w innych śmieci.

  OdpowiedzUsuń
 62. Wszystkie te preparaty maja szkodliwe dodatki , nie podajcie tego dzieciom ;/

  OdpowiedzUsuń
 63. Przy córce stosowaliśmy infacol, pomagało ale skutkiem ubocznym było mocniejsze ulewanie po jedzeniu i mała była niespokojna i tak. Syn nam się urodził i po próbach z espumisanem który nie zadziałał zamówiłem na apo-discounter.pl sab simplex na próbę. Skoro kurierem idzie w jeden dzień, zawsze mogłem później przejść na coś innego. Syna kolki były mam wrażenie ostrzejsze (to chyba po mnie, bo miałem mocne kolki do 5 miesiąca...) i sab simplex zadziałał. Też zauważyłem, że dawkowanie tego składnika jest większe ale szczerze mowiąc nie będę zamieniał tego co działa. Ponoć ten symetykon wydalany jest w niezmienionej postaci, co oznacza że nie szkodzi dzieciom. Nie wiem jednak jak mają się te środki pomocnicze. Jedno jest pewne. Jak czytam te brednie na temat masowania brzuszka i naturalnych metod to aż mi się chce wymiotować. Najwidoczniej osoby piszące te brednie nie wiedzą co to jest kolka. Ten krzyk jest nie do opisania. Od razu wiadomo, że dziecko cierpi katusze i jak mam być szczery, to wolę oglądać uśmiech na twarzy syna niż żeby wszyscy cierpieli razem z nim.

  OdpowiedzUsuń
 64. W hakim wieku mozna wprowadzic takie dawki niemowlakowi? Nam majac 3 tyg pediatra polecila espumisan 100 i do kazdego posilku-cycka 2 kropelki. Dodam ze oczywiscie nic nie pomaga, maly tak placze ciagle.prawie i baczkow jak noe bylo tak nie ma

  OdpowiedzUsuń
 65. Każdy lek z symetykonem w składzie spełni swoją rolę. Trzeba tylko patrzyć na składy i dawkowanie. Leoiej działa w polączeniu z Viburcolem.

  OdpowiedzUsuń
 66. A to nie chodzi właśnie o to, czy simetikon a simetikon jest substancją czynną? A ja mam problem z gazamami u 7 latki. Idą bardzo ciezko i już nie wiem co robić? Wszystkie dostępne badania oprócz gastroskopii robilismy i jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 67. Mialo po być simetikon a dimetikon. To są różne substancje czynne

  OdpowiedzUsuń
 68. Drogi Tato, czy kolki ustały odrazu po podaniu ss czy po jakimś czasie?

  OdpowiedzUsuń