czwartek, 21 sierpnia 2014

BioGaia sposób na kolkę niemowlęcą kontra leki na bazie Symetyconu (espumisan, Bobotic, sab simplex i inne)

Zacznijmy od pytania czym jest BioGaia? 
BioGaia dla niemowląt to krople zawierające probiotyk Lactobacillus reuteri.
Cóż to jest ta Lactobacillus reuteri?
To jeden z gatunków bakterii probiotycznych występujący między innymi w mleku kobiecym w początkowej fazie karmienia czyli w pierwszych porcjach mleka wypływającego z piersi. Ostatnie badania pokazują jednak, że tylko u 15% kobiet karmiących można znaleźć te bakterie w ich mleku. (u kobiet żyjących na wsi częściej niż u kobiet żyjących w mieście).
We Włoszech przeprowadzono badania kliniczne Lactobacillus reuteri w stosunku do symetykonu w leczeniu napadów kolki niemowlęcej. W badaniu wzięło udział 90 dzieci u których stwierdzono występowanie kolki niemowlęcej. W ostatecznej ocenie brano pod uwagę wyniki u 83 dzieci (41 z grupy Lactobacillus reuteri i 42 z grupy Symetyconu)

Obie grupy przez 28 dni przyjmowały krople:
pierwsza grupa - Lactobacillus reuteri w dawce 108 CFU (5 kropli 1 x/24 h, 30 min po jedzeniu)
druga grupa - symetykon w dawce 60 mg/24 h (15 kropli 2 x/24 h, po jedzeniu)
Badanie wykazało dużo większą skuteczność redukcji czasu płaczu w grupie, która otrzymywała Lactobacillus reuteri. Różnica była widoczna po 7 dniach od rozpoczęcia leczenia przy czym po 28 dniach zwiększyła się wyraźnie.
Badania przeprowadzone przez:
F. Savino, E. Pelle, E. Palumeri, R. Oggero, R. Miniero
Lactobacillus reuteri (ATCC strain 55730) versus simethicone in the treatment of infantile colic: a prospective randomized study
Pediatrics, 119 (2007), pp. 124–130

Źródła z których korzystałem::
http://www.mp.pl/artykuly/32527
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S003139391170511X

Na te właśnie badania powołuje się na swojej stronie producent BioGai pisząc o skuteczności tego leku w leczeniu kolki niemowlęcej:
http://www.biogaia.pl/clinically_proven_baby.php

Wszystko wygląda pięknie by nie powiedzieć bardzo pięknie. Mnie jednak zastanowiła dawka symetykonu jaką zastosowano w w/w badaniu:
symetykon w dawce 60 mg/24 h (15 kropli 2 x/24 h, po jedzeniu)
O dawkach symetyconu pisałem w sab simplex kontra Espumisan, Bobotic, Infacol, Gastrosil, Lefax - obalam mity
W skróciedla przypomnienia. 
Producent Espumisanu dostępnego w polskich aptekach dopuszcza dawki 80mg symetyconu na dobę. Producent Boboticu dopuszcza dawkę 120 mg na dobę. 
Espumisan i sab simplex dostępne w niemieckich i czeskich aptekach można stosować w dawkach do 240 mg symetyconu na dobę.
Pytanie brzmi jak wyglądałoby w/w badanie gdyby zastosowano symetycon w dawkach dopuszczanych w Niemczech i Czechach? Dawka zastosowana w badaniu to ledwie 25% dawki" niemieckiej i czeskiej"
Pytanie to pozostaje niestety bez odpowiedzi. 
Czy jest sens stosować BioGaie?
Moim zdaniem tak. 
BioGaia może (choć nie musi) usunąć (przynajmniej częściowo) w dłuższej perspektywie (28 dni pierwsze efekty po 7 dniach) przyczynę powstawania kolki niemowlęcej. Pamiętajmy, że leki na bazie symentyconu nie wchodzą w interakcję z innymi lekami. Możliwe jest więc stosowanie BioGai w połączeniu z lekiem na bazie symentyconu. 
Sami zastanawiamy się nad podaniem BioGai naszemu ssakowi bo dobroczynny wpływ bakterii Lactobacillus reuteri nie ogranicza się tylko do kolki niemowlęcej. Z Boboticu Forte nie zrezygnujemy choć jutro zmniejszamy dawkę do 2 kropli.- może przy mniejszej dawce też (w naszym przypadku) będzie skuteczny.
Zastrzegam, że nie jestem pediatrą, lekarzem, farmaceutą - jednak nie należę do osób gładko przełykających papkę reklamową serwowaną nam przez różne koncerny.

3 komentarze:

  1. U mojego siedmiotygodniowego synka BioGaia spowodowała okropne wzdęcia i tylko pogorszyła sprawę, więc polecam uważną obserwację.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy bym byl jakie byly rezultaty stosowania BioGaia? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Lactobacillus reuteri LR08 was isolated from fermented plant. It has the functions of anti-allergic, relieve diarrhea and suppressintestinal bacterial proliferation. lactobacillus reuteri

    OdpowiedzUsuń